Kuveyt Türk Katıl Bize

Görüşme İpuçları

Ne Giymeli?

Tahmin edebileceğiniz gibi giyim iyi bir ilk izlenim yaratmanıza yardımcı olacak bir unsurdur ama kıyafetiniz sizden daha gösterişli olmamalı. Profesyonel bir kıyafet seçin, bilgi ve kabiliyetlerinizin ilk izleniminizi oluşturmasına izin verin.

Beden Dilinizi Kontrol Edin

Bu tamamen sahip olduğunuz güvenle alakalıdır. Mülakat öncesi mülakatçınızla güven verici bir şekilde el sıkışmak, mülakat esnasında dik pozisyonda durmak ve göz kontağı kurmak önemlidir. Size sorulan soruları cevaplarken bulunulan ortama ya da etrafa bakmak ise iyi bir izlenim yaratmaz. El jestlerini kullanmak da önemlidir ama gereksiz el hareketlerinden kaçınmak gerekir.

Geçmişinize Odaklanın

Mülakatçınız sizin bir önceki işinizde ya da okulunuzda ne yaptığınızla ilgilenecektir. Asıl duymak istediğimiz ise spesifik-belirli bir durumdur. Sizin bu gibi durumlarla nasıl başa çıktığınız, bu durumların sonuçları ve sizin elde ettiğiniz başarılar bizim için önemlidir. Bizi ilgilendiren başarı hikâyelerinizin nasıl gerçekleştiğinden ziyade sizin bu durumlardan ne gibi tecrübeler elde ettiğinizdir.

Niteliklerinizi Tanımlayın

Sizi eşsiz yapan nedir? Belirli bir alanda çalışmayı seven insanlardan mısınız? Mülakatınız süresince size düşen; bizi o pozisyon için davranışlarınız, bilginiz, yetenekleriniz tecrübeniz ve nitelikleriniz açısından sizin doğru kişi olduğunuza ikna etmek olmalıdır.

Neden Sizi İşe Alalım? Niçin Sizi İşe Alalım?

Cevabı apaçık görünse bile bunu bir de sesli dillendirmeyi deneyin: Cevabınız kısa, net ve kendinden emin miydi? İşe alımcı niçin sizi tercih etmeli? Bizim pozisyonun gerekliliklerini açıklamamıza izin verin ve o pozisyon için uygun olduğunuzu bize kanıtlayın.

Zor Sorular

Daha önce de söylediğimiz üzere, mülakatımız geçmiş tecrübelerinizin neler olduğu üzerine odaklanacaktır. Görüşmeye gelmeden önce bunlar üzerine düşünebilir, hatta geçmiş başarılarınızla alakalı küçük notlar alabilirsiniz. Ek olarak, geçmişte başarıyla üstesinden geldiğiniz zor durumlar üzerinde düşünebilir ya da yapabileceğinizden daha azını yaptığınız durumları kendi kendinize analiz edebilirsiniz.

Soru Sorun

Çoğu insan mülakatı yapan kişiye soru sormanın avantajını etkin bir biçimde kullanmaz. Bu size önerilen pozisyonla alakalı bilgi edinebileceğiniz, kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Soru sormak önemli olmakla beraber kastedilen şey sıradan sorular sormak değildir; işle alakalı, firmayla ya da o sektörle alakalı soruları sormak önemlidir. Soru sormaktan çekinmeyin, biz sizin için buradayız.

Zor Sorular Son olarak

Görüşmeden sizinle alakalı olarak doğru profili çizmiş olarak ayrılın. Mülakattan sonra hatırlanmasını istediğiniz en az beş özelliğiniz üzerinde düşünün. Referans, geçmiş bilgiler ya da örnek çalışmalar gibi sunabileceğiniz bilgileri sunun. Bunlar sizin doğru bir ilk izlenim yaratmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak ilgi alanlarınızı belirtmeyi unutmayın. Bunlar kulağa kolay gelmekle beraber sizin ilgili ve işe katma değer katabilecek yapıda görünmenizi sağlar.

Ya Şimdi?

Öncelikle mülakatınız sonlandığında bir sonraki adımın ne olduğunu sorun. Bu sizi nelerin beklediğini ya da sizin neleri umabileceğinizi görmeniz açısından önemlidir. Ek olarak sizinle hangi yolla ve kim tarafından iletişime geçileceğini sorun. İletişime geçmek için son tarihin ne olduğu hakkında bilgi edinin. İşe alım durumunuzu telefon aracılığıyla takip edip edemeyeceğinizi sorun.